Archiwum kategorii: buddyzm

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego

Jeśli nie badasz swego pomieszania, możesz stać się szarlatanem przebranym jedynie za praktykującego Dharmę. Dlatego dostrzeganie własnego pomieszania, a następnie porzucanie go, jest praktyką Bodhisattwa.  Czytaj dalej Kochaj bliźniego swego jak siebie samego

Po prostu żyj

Spróbuj odpuścić.

Wiem, że każdej minuty, każdej godziny, każdego ranka, wieczora, każdego dnia wiele rzeczy będzie was rozpraszać. To normalne, nie ma w tym nic złego, to po prostu naturalne. Niemniej jednak, gdy tylko jesteście przytomni, próbujcie odpuścić. Czytaj dalej Po prostu żyj

Dla zdrowotności…

Co i raz pytają – a dlaczego ty się ciągle śmiejesz, niczym głupi do sera rechoczesz. Pewnie ćpasz albo stuknięta jesteś. – A powód jest inny, dużo prostrzy.  Mój mistrz mnie tym zaraża. On też się ciągle śmieje…

___

___

___

Nie zastanawiaj się nad tym, czy kochasz, po prostu kochaj

“Jesteśmy tym, co myślimy.
Wszystko, czym jesteśmy pojawia się
wraz z naszymi myślami.
To nasze myśli stwarzają świat.
Jeśli mówisz lub działasz
z nieczystym umysłem,
wówczas podążają za tobą trudności,
podobnie jak koło toczy się za wołem ciągnącym wóz.

Jesteśmy tym, co myślimy.
Wszystko, czym jesteśmy
pojawia się
wraz z naszymi myślami.
To nasze myśli stwarzają świat.
Jeśli mówisz i działasz
z czystym umysłem,
wówczas szczęście
będzie ci towarzyszyć
jak cień, niewzruszenie.
W jaki sposób pełen przeszkód umysł
może zrozumieć drogę?
Najgorszy wróg nie może zaszkodzić ci tak,
jak twe własne myśli nieopanowane.”

DHAMMAPADA

 

Motto dnia

Siedzimy na kaktusach, które sami zasadziliśmy. Czy nam się to podoba, czy też nie, zasada przyczyny i skutku działa nie tylko w odniesieniu do innych, lecz obejmuje również nas. Ponieważ to z powodu własnej niewiedzy znaleźliśmy się w trudnym położeniu, również dzięki własnej mocy możemy się z niego wydostać.

Lama Ole Nydahl

Dzisiejszy Cytat Dnia z Bartołt.
Jeśli chcesz codziennie dostawać cytat mistrza buddyjskiego na swoją skrzynkę mailową i wspierać Ośrodek Odosobnieniowy w Bartołtach, tutaj znajdziesz:

http://www.bartolty.buddyzm.pl/cytatdnia.html

Pełnia pełna pustki

Czasem nie potrafimy urzeczywistnić prawdy tylko dlatego, że wydaje nam się zbyt prosta.

W terminologii buddyjskiej prawdę nazywa się pustką, ponieważ prawda jest brakiem wszelkich iluzji. Nie pomylcie pustki z nihilistyczną nicością. Pustka jest źródłem wszystkich rzeczy. Pustka jest nieskończoną przestrzenią miłości i współczucia. Pustka jest ogniem, który spala wszystkie koncepcje, jest wodą, która zmywa wszelkie nieszczęście. Jednak z punktu widzenia ego pustka zdaje się być mrokiem nieznanego, czymś co zagraża samym podstawom bytu. Ale jeśli zupełnie przestaniemy się opierać, odkryjemy, że pustka, albo prawda, jest naszym najlepszym przyjacielem. Przyjaciel ten zawsze przy nas był i nigdy nas nie opuści. Kiedy już zakochamy się w prawdzie, to będzie trwały związek i wszystkie nasze pragnienia zostaną zaspokojone.

Anam Thubten
cytat z książki: “Nie ma ja – nie ma problemu”

Poplątanie z pomieszaniem – słownik znaczenia określonych słów-nazw używanych w buddyzmie

Praktykujący Wadżrajanę składają obietnicę, że nie będą wyrzekać się uczuć przywiązania, gniewu, dumy i zazdrości. Jest to istotne, ponieważ gdybyśmy zrezygnowali ze świadomego przeżywania emocji, nie bylibyśmy w stanie rozpoznać mądrości, jaka jest w nich zawarta. Odrzucając pięć trucizn umysłu sprawiamy, że umyka nam możliwość urzeczywistnienia pięciu rodzajów wglądu, gdyż są one ich jedynym źródłem. Dlatego właśnie praktykując tantrę, pracujemy z przedmiotami naszych reakcji emocjonalnych tak, aby doświadczyć zawartej w nich mądrości. W ten sposób obiekty naszego przywiązania czy gniewu stają się źródłem wyzwolenia. Oznacza to, że kiedy jedna z pięciu trucizn pojawia się w umyśle, powinniśmy przyjrzeć się temu, co stanowi jej esencję, dopóki nie zrozumiemy, że żadne uczucie nie istnieje w sposób ostateczny.

Czym są emocje?

Musimy wyjaśnić sobie, co chcemy wyrazić, używając pojęcia „uczucie” lub „emocja”. Często używamy tych słów, by opisać przeżycie zachodzące umyśle, które popycha nas do działania, będąc jednocześnie reakcją na coś. To stan, którego doświadczamy, kiedy umysł funkcjonuje w sposób dualistyczny. W przypadku zwykłych ludzi jego działanie rozpoczyna się na długo, zanim to sobie jeszcze uświadomią. Uczucia są nawykowym lgnięciem, które sprawia, że odruchowo porządkujemy nasze doświadczenia w zależności od tego, co nasze ego uzna za potrzebne (pożądanie), niepotrzebne (gniew) lub obojętne (niewiedza). Im silniejsze jest to lgnięcie, tym silniejsza reakcja, aż wreszcie pojawia się ona w naszej świadomości w postaci znanych nam dobrze emocji. Powyższe reakcje nazywamy „trzema truciznami umysłu”. Do tych trucizn można także zaliczyć nadmierne przywiązywanie wagi do świata własnych przeżyć (duma), a także ocenianie naszej własnej pozycji przez porównywanie się do innych (zazdrość). Na określenie tych uczuć używamy słowa „trucizna”, ponieważ działają na umysł paraliżująco i tym samym uniemożliwiają pojawienie się wewnętrznej mądrości.

Gendyn Rinpocze

Pozytywna mowa

Prawdą jest, że większość z nas nie chce nikomu szkodzić; niemniej jednak często jesteśmy powodem bólu, zwłaszcza za pośrednictwem naszej mowy. Bez włączonego radaru uważności nasza mowa zwykle jest przesycona i napędzana przez ego. Dlatego właśnie nasze wypowiedzi mogą ranić, są w stanie pokroić serca ludzi na wiele małych kawałków. Z włączonym radarem uważności wszystkie nasze wypowiedzi będą oparte na współczuciu i bezstronnej obserwacji.

Każdy z nas posiada zdolność do tego, aby się zmienić. Jak mówi przysłowie: zamiast przeklinać ciemność, stańmy się światłem.
Wszyscy chcemy i możemy być światłem. Dlatego właśnie powinniśmy praktykować uważność, uważność, która pozwala nam na używanie pozytywnej mowy, dzięki której stanemy się światłem dla innych.

Sabchu Rinporché

Filiżanka

Żaden buddysta, który rozumie nauki Buddhy, nie będzie sądził, że pozostałe religie są błędne. Nie będzie myślał w ten sposób również ktoś, kto z otwartym umysłem podjął szczery wysiłek poznania innych religii. W istocie, pierwszą rzeczą, jaką zauważysz podczas takich badań, będzie to, jak wiele mają one ze sobą wspólnego.
Czytaj dalej Filiżanka

Awersja czyli wstręt

„Zrozumieć ludzkie przesądy i głupotę, to część mojej edukacji, ale jeśli chcę być ciągle wściekły myśląc o błędach innych ludzi, to jestem przekonany, że mógłbym to robić przez resztę mojego życia. To całkiem proste. Czy ty chciałbyś to robić? Oto pytanie. Bardzo ważne pytanie w tej chwili. Dosa (awersja lub wstręt) jest bolesna.   Czytaj dalej Awersja czyli wstręt

O przemijaniu

Spróbuj odpuścić. Staraj się, aby słońce samo wschodziło. Spróbuj pozwolić słońcu samemu zajść. Jeśli jesteś chory, niech tak będzie, staraj się nie rozczulać zbytnio. Jeśli umierasz, po prostu niech tak będzie, nie próbuj z tym walczyć, ponieważ jest to naturalne. To wcale nie jest takie złe. Wiesz, w pewnym sensie powinniśmy iść dalej i dalej. Nigdy nie powinniśmy pozostać w jednym miejscu i utknąć tam.

Więc spróbuj znaleźć sposób, aby pozwolić rzeczom się wydarzać na swój własny sposób. Jakikolwiek, byle działał. Oczywiście jesteśmy jednostkami, wszyscy mamy swój własny sposób na odpuszczenie i pozostawienie rzeczy. Spróbuj go znaleźć, a dzięki temu automatycznie pojawią się wszystkie rzeczy, o których marzyłeś.

Nie umiem wyjaśnić dlaczego. Często uważamy, że jeśli chcemy czegoś, musimy coś robić, ale często to nie działa. A kiedy w końcu dostajemy to, czego chcemy, nie jesteśmy z tego zadowoleni i chcemy czegoś innego. A zatem, jeśli pozwolisz, by rzeczy się wydarzały, to wydarzy się to, czego najbardziej pragniesz. To jest najśmieszniejsze. Nie wiem, jak to wyjaśnić, ale tak już jest. Więc w tym duchu, w tym sposobie myślenia, staraj się, aby wszystko po prostu było. Wtedy wszystko, czego szukasz, przyjdzie.

Karmapa
(Zdjęcie / Thule Junfg)

Duma i uprzedzenie

„Charakterystyczną cechą dumy jest chęć zablokowania wszystkich informacji tak szybko i jak to możliwe. Dumny człowiek często wierzy, że wie wszystko lepiej. W tej sytuacji trudno się czegoś nauczyć, więc duma może być bardzo silną przeszkodą w praktyce. Bardzo dużo czasu potrzeba, by skupić się na „ważnych” myślach.  Czytaj dalej Duma i uprzedzenie