Wytchnienie

  • Powrót do domu bywa ciężki. Autobus pusty, ale ulice pełne samochodów. Ludzie pędzą donikąd. Warszawa jak zawsze tętni życiem. Powietrze drażni gardło. Masa barw atakuje z każdej strony. Hałas dopada już na peryferiach sporej aglomeracji. Aż przymyka się oczy wzdychając tęsknie za tym, co zapewne nadal cicho nurza się w świecie monotonnego szumu wiatru, co nie gna ku nie do końca wiadomo czemu, co wiecznie się śmieje tonąc w całym oceanie zieleni i miłej sercu ciszy.

Boże, jak ja bym się chciała wyprowadzić z miasta, choćby na peryferie, ale z dala od bezsensownego pośpiechu. Z tą myślą wysiadam z PeKaeSu i przesiadam się do miejskiego autobusu. Smętnie śmieję się opowiadając kuzynce o własnej ucieczce od sztucznie radosnej rzeczywistości, czuję przy tym delikatne muśnięcia smętnego zmęczenia hałasem miejskiego gwaru.

Było fajnie. Było więcej nawet niż fajnie. Bo spokojnie. Radośnie. W morzu podsumowań i wniosków szczery uśmiech zdobił wszystkie twarze. W rytmie emocjonalnych owacji na stojąco, że po latach udało się wyzwolić z niechcianych ram poprawności moralnej i fałszywej zgody na pobożne kłamstewka, zdawało się relacje z całego roku gwałtownej transformacji. Poczucie ulgi niczym melodia płynąca z radia wypełniała wszystko dookoła. Dawała się słyszeć radość w cudzym głosie. Gdzieś w tle nuciło się własną arię opartą na tym samym libretto.

Już w zatłoczonym autobusie ZTM dopada stanowcze upomnienie, że czas podróży jeszcze nie dobiegł końca. Pozostaje do odhaczenia zaledwie jeden dzień poza granicami stolicy, ale za to wśród pól i łąk. Kolejna odrobina odpoczynku na łonie natury. Cudze konie wypatrują pysznej i świeżej marchewki. Banda kotów oraz psów domaga się głaskania. Stara znajomość cieszy się, że szurnięte koleżanki zjadą całą chmarą, żeby po zaliczeniu przytulanek z chudobą móc siąść wokół grilla i powspominać bardzo stare dzieje. Zero czary mary, VooDoo SrooDoo lub innej ludowej magii. Chwila odsapki dobrze zrobi.

Green_day

___________________

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner